„New visions of work” było hasłem przewodnim Targów Orgatec 2024, międzynarodowego wydarzenia poświęconego wyposażeniu, projektowaniu i technologiom biurowym, które tym razem w całości dedykowane było zmianie w świecie pracy. 729 firm z 40 krajów reprezentujących różne sektory branży zaprezentowało swoje produkty i własną wizję pracy przyszłości. W centrum uwagi były: człowiek, środowisko i technologia. To wokół tych aspektów skupia się obecnie myślenie o środowisku pracy XXI wieku.
Orgatec 2024 pozwolił odwiedzającym przyjrzeć się jak w soczewce najnowszym trendom w organizacji przestrzeni pracy. Priorytetem są elastyczność, ergonomia i zdrowie, w aspekcie zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Duży nacisk położono na tworzenie rozwiązań sprzyjających integracji, tworzeniu przyjaznej atmosfery, kreatywności i współpracy.
Obecne trendy bez wątpienia wynikają z doświadczeń pandemii, która zrewolucjonizowała biurowe środowiska pracy. Najpierw byliśmy świadkami szybkiego przejścia do trybu pracy zdalnej, ale po chwilowej ekscytacji możliwością pracy z domu, pojawiły się bardziej chłodne oceny tej sytuacji oraz wielu jej wad. Dziś jesteśmy świadkami powrotu do biur, które jednak wyglądają i funkcjonują inaczej niż wcześniej. Zrozumieliśmy znaczenie socjalizacji, interakcji, wymiany myśli i relacji osobistych. Styl pracy jest dziś w większym stopniu nastawiony na komunikację, koncentrację, współpracę i regenerację. Te cztery aspekty funkcjonowania w pracy muszą być odzwierciedlone we wnętrzu nowoczesnego biura.
Wystawcy Orgatec 2024 również zaobserwowali ten trend i wyciągnęli wnioski, co jest widoczne w sposobie projektowania i aranżacji przestrzeni. Biura przyszłości to miejsca, w których ważną rolę odgrywają strefy wspólne, strefy kolaboracji, regeneracji czy integracji. Sprzyjają one dobremu samopoczuciu i pobudzają kreatywność. Dominują w nich meble modułowe i konfigurowalne, które pozwalają dostosować wnętrze do sposobu pracy ludzi. Oprócz łatwości dopasowania przestrzeni do bieżących potrzeb, szczególnie ważna jest ergonomia, a co za tym idzie: akustyka, wentylacja, oświetlenie, oraz zastosowana kolorystyka i materiały: obowiązkowo przyjazne, dające przyjemne wrażenia estetyczne i zmysłowe. Biuro przestaje być salą, w której w równych rzędach stoją biurka i czujemy się jak trybik w maszynie. Ma być miejscem, w którym czujemy się dobrze i do którego chcemy wracać. Wellbeing, którym jako SPACE ID od dawna kierujemy się w naszej pracy, staje się obowiązkowym w branży trendem.
Innym kluczowym aspektem Orgatec 2024 były technologie wspierające pracę. Mowa tu np. o automatyzacji i usprawnianiu zarządzania biurem, w czym pomagają np. inteligentne systemy rezerwacji przestrzeni. W strefie #InspiredAugmentedOffice prezentowano rozszerzoną rzeczywistość (AR), jako narzędzie do pracy hybrydowej. Wirtualna rzeczywistość (VR) przedstawiona została jako narzędzie do zdalnej współpracy, umożliwiające łączność między pracownikami, pozwalające przekształcić fizyczne przestrzenie w cyfrowe miejsca pracy. Warsztaty i prezentacje zorganizowane podczas Orgatec 2024 pozwalały doświadczyć, jak technologie mogą wspierać nowoczesną przestrzeń biurową.
Bardzo widocznym aspektem ORGATEC 2024 jest rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy, począwszy od materiałów budowlanych po wyposażenie ruchome. Stanowi to odpowiedź na oczekiwania zmieniającego się świata, a w szczególności inwestorów i pracowników. Dbałość o cyrkularność i redukcję śladu węglowego widoczna jest w sposobie projektowania wnętrz, w szczególności wyposażenia meblowego. W przypadku tego ostatniego dominującym trendem są proste konstrukcje i formy, zredukowana ilość potrzebnej energii elektrycznej i użytych materiałów oraz zastosowanie surowców pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego użycia. W strefie #CircularBiomaterials prezentowano m.in. biotekstylia z włókien bananowych, pianki meblowe na bazie trawy morskiej oraz wypełnienia tapicerskie z trzciny wodnej. Te przykładowe materiały naturalnego pochodzenia okazały się być funkcjonalne i estetyczne, a co najważniejsze przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla i poddają się w 100% recyklingowi. Są to aspekty istotne dla wielu firm, kładących nacisk na strategię ESG i dążących do zredukowania wpływu na środowisko.
Orgatec 2024 pokazał zaangażowanie firm z sektora w wypracowanie rozwiązań i stworzenie produktów wspierających pracowniczy dobrostan. Nacisk na zrównoważony rozwój środowiskowy oraz integracja technologii, to aspekty które z pewnością będą wracać również w kolejnych edycjach wydarzenia.
Dla SPACE ID, impreza była bez wątpienia źródłem inspiracji, jak również potwierdzeniem przyjęcia własciwej strategii rozwoju. Zmieniającą się kulturę pracy postrzegamy jako nowe wyzwanie i szansę na lepsze jutro – jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów w tej zmianie i dostarczać im rozwiązania na miarę XXI wieku.
Więcej naszych zdjęć z Orgatec 2024 znajdziecie TUTAJ.